Skip to content

Ameerika Ühendriikide kliimavöötmete mitmekesisus

Ameerika Ühendriigid on üks maailma mitmekesiseimate kliimavöötmetega riike, kus võib kogeda kõike alates troopilisest kliimast kuni polaarpiirkonnani. See geograafiline mitmekesisus teeb USA-st erilise sihtkoha, kus igaüks leiab endale sobiva kliimaga piirkonna.

Peamised kliimavöötmed

Looderannik

Looderannikul valitseb mõõdukas mereline kliima, mida iseloomustavad pehmed talved ja jahedad, kuivad suved. Kohalik kliima on tugevalt mõjutatud Vaikse ookeani lähedusest, mis muudab temperatuurid aasta läbi ühtlasemaks. Piirkonna keskmine sademete hulk on märkimisväärselt kõrge, ulatudes mõnes kohas kuni 3000 millimeetrini aastas. Siinset kliimat iseloomustab ka sage udune ilm ja pilvkate, mis aitab säilitada stabiilset temperatuuri ning toetab piirkonna kuulsa vihmametsa ökosüsteemi püsimist.

Kesk-Lääs

Kesk-Lääne piirkonda iseloomustab mandriline kliima, kus on külmad talved ja kuumad, niisked suved. See piirkond kogeb ka kõige drastilisemaid temperatuurikõikumisi, mis võivad eestlastele tuttavad tunduda. Siin võivad temperatuurid kõikuda aasta jooksul isegi 70°C ulatuses, langedes talvel -30°C-ni ja tõustes suvel üle 40°C. Piirkond on tuntud ka oma “tornaadokoridori” poolest, kus tekib keskmiselt üle 1000 tornaado aastas.

Kagu piirkond

Kagu-Ameerika on tuntud oma subtroopilise kliima poolest, kus on pehmed talved ja väga kuumad, niisked suved. Atlandi ookean ja Mehhiko laht mõjutavad oluliselt selle piirkonna kliimat. Suvel on õhuniiskus tihti üle 80% ja temperatuurid püsivad pikalt üle 30°C. Piirkonna kliima soodustab pikka kasvuperioodi, mis võimaldab kasvatada mitmekesiseid põllukultuure, sealhulgas puuvilla ja tsitrusvilju.

Edela piirkond

Edela-Ameerika on USA kuivim piirkond, kus leidub nii kõrbekliimat kui ka mägist alpikliimat. Suved on kuumad ja kuivad, talved varieeruvad piirkonniti pehmest külmani. Death Valley rahvuspargis on mõõdetud USA kõrgeim temperatuur 56,7°C, samas kui mägedes võib talvel temperatuur langeda alla -20°C. Piirkonna sademete hulk on väga madal, keskmiselt alla 250mm aastas.

Geograafilised mõjutajad

USA kliimat mõjutavad oluliselt:

  • Suured mäeahelikud (Kaljumäed, Sierra Nevada)
  • Ookeanid (Vaikne, Atlandi)
  • Mehhiko laht
  • Laiuskraadid

Äärmuslikud ilmastikutingimused

USA-s esineb mitmeid äärmuslikke ilmastikunähtusi:

  • Troopilised tormid ja orkaanid Atlandi rannikul
  • Tornaaod Kesk-Läänes
  • Lumetormid põhjapoolsetes osariikides
  • Kuumalained lõunaosariikides

Võrdlus Eesti kliimaga

Eestlastele võib huvitav olla teada, et USA kliima on märksa mitmekesisem kui meie kodune mereline mandriline kliima. Kui Eestis kogeme nelja selget aastaaega, siis USA-s võib samal ajal Floridas olla +30°C ja Alaskal -30°C.

Parim reisiaeg eri piirkondadesse

Reisi planeerimisel tasub arvestada piirkondade kliimaerinevustega:

Rahvuspargid ja kliima

USA rahvuspargid pakuvad suurepärast võimalust kogeda erinevaid kliimatsoone:

  • Yellowstone’i kuumaveeallikad põhjas
  • Grand Canyoni kõrbekliima
  • Sequoia rahvuspargi mägikliima
  • Everglades’i troopiline kliima

USA kliimavöötmete mitmekesisus teeb sellest riigist põneva sihtkoha, kus ühe reisi jooksul on võimalik kogeda väga erinevaid kliimasid ja looduskeskkondi.